صفحه اصلی/درمان ریزش مو با ۳ روشی که موهایتان را دوباره پرپشت می‌کند

درمان ریزش مو با ۳ روشی که موهایتان را دوباره پرپشت می‌کند

 

داشتن موهایی پرپشت و زیبا تأثیر زیادی در زیباتر و جوان‌تر به نظر رسیدنِ ما دارد و همهٔ ما دوست داریم موهای سالم و زیبایی داشته باشیم. امروزه محصولات گوناگون و رنگارنگی در بازار عرضه می‌شود که همگی ادعا می‌کنند تأثیری معجزه‌آسا در درمان ریزش مو دارند و می‌توانند موهای زیبا و انبوهی را به ما هدیه بدهند. ولی نکته اصلی در درمان ریزش مو تشخیص علت اصلی و زمینه‌ای آن است و بدون دانستن علت ریزش مو نمی‌توانیم آن را درمان کنیم. در ادامه خلاصه‌ای از روش‌های موجود برای تشخص علت ریزش مو را بیان می‌کنیم و برخی از روش‌های موجود برای درمان ریزش مو را شرح می‌دهیم.

درمان ریزش مو

تشخیص علت ریزش مو

برای درمان ریزش مو ابتدا باید علت اصلی آن را پیدا کنیم تا بتوانیم این مشکل را به‌صورت ریشه‌ای حل کنیم. معمولا پزشک برای تشخیص علت ریزش مو ابتدا از معاینهٔ فیزیکی استفاده می‌کند و سؤالاتی را درمورد سابقهٔ پزشکی و سابقهٔ خانوادگی‌تان می‌پرسد. پزشک می‌تواند آزمایش‌هایی را نیز برای مشخص شدن علت ریزش مو تجویز کند، از جمله:

 • آزمایش خون: انجام آزمایش خون می‌تواند به تشخیص بیماری‌ها و شرایط پزشکی مرتبط با ریزش مو کمک کند.
 • تست کشش (pull test): در این آزمایش، پزشک به‌آرامی تعدادی از موهای شما را می‌کشد تا مشخص شود که چند تار مو از ریشه جدا می‌شود. با انجام این آزمایش مشخص می‌شود که فرآیند ریزش موها در چه مرحله‌ای قرار دارد.
 • نمونه‌برداری از پوست سر (scalp biopsy): در نمونه‌برداری از پوست سر، پزشک با خراشیدن پوست سر یا با استفاده از چند تار موی کنده‌شده، نمونه‌هایی از پوست سر را جدا می‌کند تا ریشهٔ موها را بررسی کند. این آزمایش نشان می‌دهد که آیا عفونت، موجب ریزش مو شده است.
 • میکروسکوپ نوری: در این روش پزشک از ابزار ویژه‌ای برای بررسی موهای کنده‌شده از ریشه استفاده می‌کند. با استفاده از میکروسکوپ می‌توان اختلالات احتمالی موجود در ساقهٔ مو را مشاهده کرد.

بعضی از روش‌های موجود برای درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

درمان‌های مؤثری برای بعضی از انواع ریزش مو وجود دارد. با استفاده از این روش‌های درمانی می‌توانیم رویش موها را افزایش داده و ریزش مو را وارونه کنیم یا دست‌کم، روند کم‌پشت شدنِ بیشتر موها را آهسته کنیم. در بعضی از انواع ریزش مو مانند ریزش موی سکه ای یا طاسی منطقه‌ای (آلوپسی آره‌آتا، alopecia areata) ممکن است که به درمان نیازی نداشته باشیم و موهای ازدست‌رفته ظرف یک سال دوباره رشد کنند.

در ادامه به معرفی برخی از روش‌های موجود برای درمان ریزش مو می‌پردازیم که شامل درمان‌های دارویی و روش‌های جراحی برای تحریک رویش مو و کُند کردن ریزش مو است.

۱. درمان ریزش مو با مصرف دارو

اگر ریزش مو به‌دلیل بیماری زمینه‌ای ایجاد شده باشد، برای درمان ریزش مو حتما باید آن بیماری را درمان کنیم. در این موارد ممکن است که لازم باشد از داروهایی مانند پردنیزون (prednisone) برای کاهش التهاب و سرکوب سیستم ایمنیبدن استفاده کنیم. گاهی نیز مصرف داروی خاصی موجب ریزش مو می‌شود. در این صورت پزشک به شما توصیه می‌کند که دست‌کم ۳ ماه مصرف آن دارو را متوقف کنید.

داروهایی نیز برای درمان طاسی دارایِ الگو (ارثی) وجود دارد. این داروها عبارت‌اند از:

ماینوکسیدیل (Minoxidil) (یا Rogaine)

برای تهیهٔ ماینوکسیدیل به تجویز و نسخهٔ پزشک نیازی ندارید و مردان و زنان می‌توانند این دارو را مصرف کنند. این دارو به‌صورت مایع یا کف (فوم) وجود دارد و باید آن را هر روز روی پوست سر خود بمالید (پس از مصرف دارو حتما دست‌های‌تان را بشویید). در ابتدا ممکن است که مصرف ماینوکسیدیل موجب ریزش مو شود. گاهی نیز موی جدیدی که می‌روید، کوتاه‌تر و نازک‌تر از موی قبلی است. برای جلوگیری از ریزش موی بیشتر و رویش مجدد موها باید دست‌کم ۶ ماه این دارو را مصرف کنید. برای حفظ تأثیرات این دارو باید مصرف آن را ادامه دهید.

عوارض جانبی احتمالی ماینوکسیدیل شامل سوزش پوست سر، رویش موهای ناخواسته‌ای در قسمت‌های مجاور پوست سر مانند صورت و دست‌ها و تُندتپشی یا تاکی‌کاردی است (تُندتپشی یا تاکی‌کاردی tachycardia، افزایش تعداد ضربان قلب بیش از ضربان قلب نرمال و معمولا بیش از ۱۰۰ ضربه در دقیقه است).

فیناستراید (Propecia)

فیناستراید دارویی تجویزی برای مردان است. این دارو به‌صورت قرص‌هایی است که روزانه مصرف می‌شود. در بسیاری از مردانی که فیناستراید مصرف می‌کنند، ریزش مو کاهش می‌یابد و بعضی نیز شاهد رویش موهای جدیدی هستند. برای حفظ تأثیرات این دارو باید مصرف آن را ادامه دهید. البته این دارو برای مردان بالاتر از ۶۰ سال به‌اندازهٔ سایر مردان مؤثر نیست.

عوارض جانبی فیناستراید شامل کاهش میل جنسی و عملکرد جنسی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات است (البته این عوارض به‌ندرت مشاهده می‌شود). زنان باردار یا زنانی که ممکن است باردار باشند باید از دست زدن به قرص‌های خردشده یا شکسته‌شدهٔ فیناستراید پرهیز کنند.

داروهای دیگر

برای مردان از داروی خوراکی دوتاستراید (dutasteride) نیز استفاده می‌شود. برای زنان نیز می‌توان برای درمان ریزش مو از قرص ضدبارداری و اسپیرونولاکتون استفاده کرد.

۲. درمان ریزش مو با جراحی پیوند مو

در رایج‌ترین نوع ریزش موی دائمی، تنها موهای قسمت جلوی سر تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد و می‌ریزد. در روش پیوند مو یا جراحی ترمیمی از موهایی که برای‌مان باقی مانده بهترین استفاده را می‌بریم.

در عمل جراحی کاشت مو، متخصص پوست یا جراح زیبایی تکه‌های کوچکی از پوست سر را که هریک دارای یک تا چندین تار مو هستند از پشت یا کنارهٔ سر برمی‌دارد. گاهی نوار بزرگ‌تری از پوست که دارای چندین گروه مو است برداشته می‌شود. سپس متخصص پوست یا جراح زیبایی فولیکول‌های مو را یک‌به‌یک در قسمت‌های طاس سر می‌کارد. بعضی از پزشکان توصیه می‌کنند که پس از جراحی پیوند مو برای به حداقل رساندن ریزش مو از ماینوکسیدیل استفاده کنید. ممکن است که برای رسیدن به نتیجهٔ مطلوب به بیش از یک جراحی نیاز داشته باشید. ریزش موی ارثی درنهایت، با وجود جراحی نیز به پیشرفت خود ادامه می‌دهد.

روش‌های جراحی موجود برای درمان ریزش مو پُرهزینه هستند و ممکن است دردناک باشند. خطرات احتمالی روش‌های جراحی شامل خون‌ریزی و باقی ماندن جای زخم است.

۳. درمان ریزش مو با استفاده از لیزردرمانی

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از دستگاه لیزر سطح پایین (low-level laser device) را برای درمان ریزش موی ارثی مردان و زنان تأیید کرده است. چند مطالعهٔ محدود نشان داده است که لیزردرمانی تراکم موها را افزایش می‌دهد. البته برای نشان دادن اثرات بلندمدت این روش درمانی باید مطالعات و ازمایش‌های بیشتری انجام شود.

کنار آمدن با ریزش مو و استفاده از روش‌های آرایشی

اگر از درمان ریزش مو ناامید شده‌اید، می‌توانید از روش‌هایی مثل تراشیدن موهای باقی‌مانده در اطراف سر یا سایر مدل موها و محصولات آرایشی استفاده کنید. برای نمونه می‌توان از روسری، کلاه‌گیس و اکستنشن مو برای پوشاندن کم‌پشتی و طاسی سر و ایجاد ظاهری طبیعی استفاده کرد. برای اطلاع از راه‌ها و ایده‌های بیشتر می‌توانید با آرایشگری مشورت کنید. به‌طور کلی از این راه‌حل‌های غیرپزشکی می‌توان برای پوشاندن ریزش موی موقتی یا دائمی استفاده کرد.

آماده شدن پیش از مراجعه به پزشک

درمان ریزش مو

می‌توانید ابتدا به پزشک خانوادگی‌تان مراجعه کنید و مشکل و نگرانی‌های‌تان را با او در میان بگذارید. او نیز ممکن است که شما را به متخصص پوست ارجاع بدهد.

کارهایی که می‌توانید پیش از مراجعه به پزشک انجام بدهید

 • فهرستی از اطلاعات شخصی مهم خود را تهیه کنید. این فهرست شامل نگرانی‌های مهم یا تغییراتی است که به‌تازگی در زندگی شما ایجاد شده است.
 • فهرستی از تمام داروها، ویتامین ها و مکمل‌های غذایی مصرفی خود را تهیه کنید.
 • سؤالاتی را که می‌خواهید از پزشک بپرسید، فهرست کنید.

زمانی که در مطب پزشک هستید، محدود است. بنابراین آماده کردن فهرستی از سؤالاتی که می‌خواهید بپرسید موجب می‌شود که از زمانی که دارید بهترین استفاده را ببرید. سؤالات خود را به‌ترتیب از مهم‌ترین تا کم‌اهمیت‌ترین فهرست کنید تا در صورتی که زمان کافی برای پرسیدن همهٔ آنها نداشتید، بتوانید سؤالات مهم‌تر را بپرسید. بعضی از سؤالات اساسی مربوط به ریزش مو عبارت‌اند از:

 • علت احتمالی ریزش موی من چیست؟
 • آیا علت‌های دیگری هم وجود دارد؟
 • چه آزمایش‌هایی را باید انجام بدهم؟
 • آیا ریزش موی من دائمی است یا موهایم دوباره به حالت قبل برمی‌گردد؟ چقدر طول می‌کشد تا دوباره به حالت قبل برگردد؟
 • بهترین روش موجود برای درمان ریزش موی من کدام است؟
 • آیا باید محدودیت‌هایی را رعایت کنم؟
 • آیا باید به متخصص مراجعه کنم؟ هزینهٔ درمان ریزش مو چقدر است و آیا بیمهٔ من هزینه‌های آن را پوشش می‌دهد؟
 • آیا داروی ژنریک و ارزان‌تری وجود دارد که بتوانم به‌جای دارویی که تجویز کرده‌اید، استفاده کنم؟
 • آیا برای افزایش اطلاعات من درمورد ریزش مو بروشور یا جزوه‌ای دارید که بتوانم با خود به خانه ببرم؟
 • چه وب‌سایت‌هایی را توصیه می‌کنید؟

کارهایی که پزشک انجام می‌دهد

پزشک نیز سؤالاتی را از شما می‌پرسد. آمادگی برای پاسخ دادن به سؤالات پزشک موجب می‌شود که در زمان صرفه‌جویی کنید و بتوانید به نکات و مواردی بپردازید که می‌خواهید وقت بیشتری برای‌شان بگذارید. پزشک ممکن است که سؤالات زیر را از شما بپرسد:

 • ریزش موی شما از چه زمانی شروع شد؟
 • ریزش موی شما همیشگی یا گاه‌به‌گاه است؟
 • آیا متوجه رشد ضعیف موها، شکستگی مو یا ریزش مو شده‌اید؟
 • ریزش موی شما تکه‌ای یا کلی است؟
 • آیا در گذشته نیز ریزش مو داشته‌اید؟
 • آیا کسی در خانواده و بستگان درجه اول شما دچار ریزش مو بوده است؟
 • چه داروها یا مکمل‌هایی را به‌طور منظم مصرف می‌کنید؟
 • فکر می‌کنید که چه چیزی ریزش موی شما را کمتر می‌کند؟
 • فکر می‌کنید که چه چیزی ریزش موی شما را بیشتر می‌کند؟

نظرات مراجعه کنندگان کلینیک ایران

آقای دکتر مسعودی کارشون خیلی عالیه، من در زمان جنگ دچار بیماری پوستی شدم، ایشان زمانی که کرمانشاه بودند من را ویزیت کردند فقط با داروهای ایشان بیماری من کنترل شد. من که خیلی راضیم خدا نگهدارشون باشه

عباس خسروشاهی
سلام. چند وقتی می‌شد که دنبال راهی بودم تا دیگه جای جوشی روی پوست صورتم نباشه. با معرفی دوستانم به کلینیک ایران رفتم و تحت درمان با لیزر قرار گرفتم. واقعاً انتظار نداشتم که لیزر اینقدر مؤثر باشه و ظاهرم رو تغییر بده.
مرضیه مرادی
من مدت‌ها از کلاه استفاده می‌کردم تا کم مویی سرم رو مخفی کنم. بعضی مواقع این کار خیلی اذیتم می‌کرد تا اینکه با مراجعه به کلینیک ایران اقدام به کاشت مو کردم. الان حدود 8 ماه از کاشت موهام می‌گذره و من از نتیجه کار خیلی راضیم. از پرسنل کلینیک بسیار ممنونم.
رضا خیری زاده

ساعات کار کلینیک

روزهای هفته 9:00 الی 20:00
پنج شنبه 9:00 الی 20:00

021-75113

استانداردهای ما

مراقبت و درمان از سلامت و زیبایی شما رسالت ماست

با مراجعه به موقع به کلینیک پوست و مو ایران درمان و خدمات زیبایی پوست، مو خود را به تاخیر نیاندازید

یکی از تعهدات کلینیک ایران این است که بهترین خدمات به مراجعین این مرکز ارائه شود. پس از مراجعه و ویزیت شما توسط پزشک متخصص ما، برای هرگونه خدمات درمانی / زیبایی، این کلینیک مجهز به کلیه دستگاه های به روز و دارای تأییدیه F.D.A می باشد که با بهره گیری از این تجهیزات قادر خواهیم بود که بهترین خدمات را جهت جلب رضایت شما ارائه دهیم.

کلینیک تخصصی پوست، مو و لیزر ایران با برخورداری از تیم متخصص و با تجربه و تجهیز به پیشرفته‌ترین دستگاه‌های لازم، دارای یک فضای استاندارد برای ارائه کلیه خدمات درمانی- زیبایی می‌باشد.همچنین سعی شده است تا فضای کلینیک حس آرامش و راحتی را برای مراجعین گرامی به وجود آورد.