فیلر یا ژل

روش‌های بسیار متعددی برای کاهش چین و چروک‌های صورت وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از پُرکننده‌های جلدی است. در میان تنوع پُرکننده‌ها یا همان فیلرها، هیالورونیک اسید (Hyaluronic Acid) به دلیل سازگاری با بدن گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

در حقیقت، هیالورونیک اسید در بدن تمام موجودات زنده یافت می‌شود. در انسان، این ماده همانند شبکه‌ای است که مواد مغذی حیاتی را از جریان خون به سلول‌های پوست هدایت می‌کند.

تجمع هیالورونیک اسید در بدن انسان بیشتر معطوف به نسوج ارتباطی نرم و فلوئید اطراف پلک‌ها است. به علاوه این ماده در برخی کارتیلاژها و فلوئیدهای مفصلی و همچنین نسوج پوستی نیز یافت می‌شود. هیالورونیک اسید از بدن انسان گرفته شده و بعد از تغییر فرمولاسیون، به یکی از قابل اطمینان‌ترین پُرکننده‌های تزریقی تبدیل می‌شود. از نوع دیگری از ترکیب همین ماده برای کاهش درد و تزریق در مفاصل افرادی که از آرتروز رنج می‌برند، کمک می‌گیرند.

ژل هیالورونیک اسیدبرای عضلات و نسوجی که به مرور زمان حالت ارتجاعی یا حجم خود را از دست داده‌اند مانند یک تکیه‌گاه حمایت کننده عمل می‌کند. به علاوه این ماده آب را به سطح پوست هدایت کرده و باعث می‌شود که پوست نرم و شاداب به نظر برسد.

میکرودرم ابریژن

مراحل تزریق ژل

مقدار بسیار کمی از ژل به کمک سوزن‌های بسیار نازکی به داخل پوست تزریق می‌شود. درمان معمولاً در کمتر از 30 دقیقه به پایان می‌رسد اما این مدت زمان به میزان خطوط روی صورت و عمق آن‌ها بستگی مستقیم دارد. در جریان این فرآیند، بیمار درد کمی را تحمل خواهد کرد.

پیش از انجام هر عملی، جراح پوست و بافت صورت را مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا نقاطی که لازم است پُر شوند را مشخص کند. این امر با توجه به خواسته و نیاز بیمار صورت می‌گیرد و به تخصص و مهارت بسیاری نیاز دارد.

گام بعدی، مشخص کردن نقاط کلیدی برای حصول بهترین نتیجه است. جراح این نقاط را علامت گذاری می‌کند تا به نوعی نقشه راه مشخص شود. با تزریق ژل در همان بخش‌های استراتژیک، بدون اینکه حالت طبیعی چهره تغییر کند، فرورفتگی‌ها و خطوط روی پوست به خوبی پُر می‌شوند. واضح است که تعیین دقیق نقاط تزریق اهمیت بسیاری در حصول نتیجه نهایی دارد.

ابتدا کل صورت توسط مواد آنتی باکتریال ضد عفونی می‌شود. سپس در صورتی که بیمار به تزریق حساس باشد، جراح نقاط مشخص شده بر روی صورت را بی‌حس می‌کند. در بسیاری از موارد، ماده بی‌حس کننده در ژل هیالورونیک اسید به صورت محلول وجود دارد.

تزریق ژل در چند دقیقه انجام می‌شود. از آنجا که سوزن تزریق هیالورونیک اسید بسیار ظریف است، در این مرحله بیمار احساس ناراحتی زیادی نخواهد کرد.

نقاط علامت گذاری شده شسته می‌شوند. سپس به منظور کاهش احساس ناراحتی موقت بیمار، روی صورت کیسه یخ گذاشته می‌شود. حتی در این مرحله بسیاری از بیماران می‌توانند با پوشاندن محل تزریق توسط مواد آرایشی به محل کار خود بازگردند. بلافاصله بعد از تزریق بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزمره را انجام دهد اما مهمترین نکته این است که تا چند ساعت بعد نباید محل تزریق را فشار داد.نقاط علامت گذاری شده شسته می‌شوند. سپس به منظور کاهش احساس ناراحتی موقت بیمار، روی صورت کیسه یخ گذاشته می‌شود. حتی در این مرحله بسیاری از بیماران می‌توانند با پوشاندن محل تزریق توسط مواد آرایشی به محل کار خود بازگردند. بلافاصله بعد از تزریق بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزمره را انجام دهد اما مهمترین نکته این است که تا چند ساعت بعد نباید محل تزریق را فشار داد.

آنچه قبل از تزریق هیالورونیک اسید باید بدانید

اسکار و چروک‌های عمیق

نکته مهمی که درباره پُر کردن چروک‌های عمیق یا از بین بردن محل اسکار وجود دارد این است که تعداد تزریق در این نقاط بیشتر خواهد بود. به این ترتیب تزریق به ناچار در عمق بیشتری از پوست انجام می‌شود. بنابر‌این برای راحتی هر چه بیشتر بیمار، بی‌حسی موضعی ضروری است. خطوط خنده و گونه‌های فرو رفته نقاط شایعی هستند که به تزریق عمیق‌تر نیاز دارند.

برنامه‌ریزی بلند مدت

پیش از انتخاب تزریق ژل برای پُر کردن صورت، لازم است بدانید نتیجه دلخواه شما ممکن است بعد از چند بار تکرار یا به اصطلاح روتوش حاصل شود. به طور معمول بیشتر افراد به دو تا سه مرتبه روتوش نیاز دارند. به علاوه مدت دوام هر تزریق بین 5-3 ماه است و به سبک زندگی، وضعیت جسمانی و سن بیمار بستگی مستقیم دارد.