ژل، بوتاکس

با افزایش سن، چین و چروک‌های پوست به خصوص پوست صورت بیشتر می‌شود. این خطوط روی پوست، چهره فرد را خسته، غمگین یا عصبانی نشان می‌دهند. یکی از سریع‌ترین و مؤثرترین روش‌های درمانی برای برطرف کردن این خطوط ناخواسته تزریق بوتاکس یا بوتولینیوم توکسین است.

تزریق بوتاکس بدون شک یکی از محبوب‌ترین تکنیک‌هایی است که برای جوانسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سم بوتولینیوم به نوعی مانند یک جراحی پلاستیک اما با وسعت کمتر، عمل لیفت صورت را انجام می‌دهد. تزریق بوتاکس مشهورترین راه شناخته شده جهت کاهش چین و چروک صورت می‌باشد و می‌تواند برای برطرف کردن خط اخم، خط خنده، خطوط پیشانی و گردن مورد استفاده قرار گیرد.این روش برای برطرف کردن خطوطی که در اثر خندیدن و یا اخم کردن روی پیشانی و بین ابروها ایجاد می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

میکرودرم ابریژن

تزریق بوتاکس

مکانیزم تزریق به این صورت است که ماده مخصوص به درون عضلات مورد نظر تزریق شده و باعث بی حرکتی موقت این عضلات می شود. به این ترتیب خطوط گفته شده حداقل برای ۴ تا ۶ ماه در صورت ایجاد نمی شوند. البته خطوط خیلی عمیق ممکن است به صورت کامل برطرف نشوند. نوع ماده و فرد تزریق کننده بسیار حائز اهمیت اند. تزریق نادرست بوتاکس توسط فردی که از دانش و مهارت کافی برخوردار نیست می تواند مشکلاتی مثل افتادگی پلک را به دنبال داشته باشد.

پیش از انجام هر عملی، جراح پوست و بافت صورت را مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا نقاطی که لازم است پُر شوند را مشخص کند. این امر با توجه به خواسته و نیاز بیمار صورت می‌گیرد و به تخصص و مهارت بسیاری نیاز دارد.

گام بعدی، مشخص کردن نقاط کلیدی برای حصول بهترین نتیجه است. جراح این نقاط را علامت گذاری می‌کند تا به نوعی نقشه راه مشخص شود. با تزریق ژل در همان بخش‌های استراتژیک، بدون اینکه حالت طبیعی چهره تغییر کند، فرورفتگی‌ها و خطوط روی پوست به خوبی پُر می‌شوند. واضح است که تعیین دقیق نقاط تزریق اهمیت بسیاری در حصول نتیجه نهایی دارد.

ابتدا کل صورت توسط مواد آنتی باکتریال ضد عفونی می‌شود. سپس در صورتی که بیمار به تزریق حساس باشد، جراح نقاط مشخص شده بر روی صورت را بی‌حس می‌کند. در بسیاری از موارد، ماده بی‌حس کننده در ژل هیالورونیک اسید به صورت محلول وجود دارد.

تزریق ژل در چند دقیقه انجام می‌شود. از آنجا که سوزن تزریق هیالورونیک اسید بسیار ظریف است، در این مرحله بیمار احساس ناراحتی زیادی نخواهد کرد.

نقاط علامت گذاری شده شسته می‌شوند. سپس به منظور کاهش احساس ناراحتی موقت بیمار، روی صورت کیسه یخ گذاشته می‌شود. حتی در این مرحله بسیاری از بیماران می‌توانند با پوشاندن محل تزریق توسط مواد آرایشی به محل کار خود بازگردند. بلافاصله بعد از تزریق بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزمره را انجام دهد اما مهمترین نکته این است که تا چند ساعت بعد نباید محل تزریق را فشار داد.نقاط علامت گذاری شده شسته می‌شوند. سپس به منظور کاهش احساس ناراحتی موقت بیمار، روی صورت کیسه یخ گذاشته می‌شود. حتی در این مرحله بسیاری از بیماران می‌توانند با پوشاندن محل تزریق توسط مواد آرایشی به محل کار خود بازگردند. بلافاصله بعد از تزریق بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزمره را انجام دهد اما مهمترین نکته این است که تا چند ساعت بعد نباید محل تزریق را فشار داد.

بهتر است از محصولات مورد تایید FDA استفاده شود

استفاده از سیگار یا در معرض قرار گرفتن آفتاب بدون محافظت توسط ضد آفتابها تاثیر ماندگاری این درمانها را کاهش می دهد همانطورکه چنین اعمالی در سایر موارد درمانهای زیبایی اثرات مضرمشابه برای پوست دارند. پزشک از بی حس کننده های موضعی یا سایر روش های بی حسی استفاده میکندو بنابر این طی تزریق دردی وجود ندارد ویا بسیار کم است.بهتر است از محصولات مورد تایید FDA استفاده شود و از محصولات یا مواد با ماندگاری دائمی و یا بسیار طولانی به علت عوارض گرانولوم های جسم خارجی دوری نمود.