صفحه اصلی/خدمات/تناسب اندام/رفع چربی‌های موضعی

رفع چربی های موضعی

تجمع و انباشت سلول‌های چربی در یک قسمت خاص از بدن را چاقی موضعی می‌گویند. این نوع چربی‌ها به دلیل بافت مقاومی که دارند به طور معمول با ورزش کردن و رژیم غذایی از بین نمی‌روند. به همین دلیل بهترین روش برای از بین بردن چربی‌های موضعی استفاده از روش‌های تهاجمی و کم تهاجمی است. در گذشته، عمل‌های جراحی تنها راه درمان چاقی‌های موضعی بودند اما امروزه با استفاده از انواع لیزر و دستگاه‌های اولتراسوند، روش‌های کم تهاجمی مقبولیت بیشتری پیدا کرده‌اند.

رفع چربی موضعی - تناسب اندام

درمان انباشت چربی موضعی

تجمع سلول‌های مقاوم چربی معمولاً در ناحیه پایین شکم، قوزک پا، بازوها، غبغب، زیر پلک، باسن، اطراف زانو، داخل و خارج ران، پهلو و زیر بغل دیده می‌شود. در کلینیک لیزر ایران، بسته به حجم و پراکندگی بافت چربی و ناحیه مورد نظر سه روش کلی کم تهاجمی برای درمان انباشت چربی موضعی وجود دارد. برای از بین بردن چربی‌های موضعی خفیف که بیشتر در ناحیه صورت هستند از امواج رادیویی استفاده می‌شود. درمان چربی‌های موضعیدر نسبتاً وسیع، از دستگاه کویتیشن استفاده می‌شود. چنانچه حجم چربی در ناحیه مورد نظر زیاد باشد از امواج اولتراسوند به همراه لیپوساکشن کمک گرفته می‌شود.

با افزایش سن و در معرض آفتاب قرار گرفتن، پوست صورت به تدریج قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. همچنین عضلات نیز ضعیف می‌شوند. در نتیجه چهره فرد خسته، چروکیده و افتاده به نظر می‌رسد. یکی از مهمترین نشانه‌های ضعیف شدن عضلات صورت، افتادگی غبغب و تجمع چربی در ناحیه گردن است. پُف زیر چشم که همان تجمع چربی در پلک‌های پایینی است از دیگر عوارض تابش نور آفتاب و بالا رفتن سن محسوب می‌شود. به طور کلی این چربی‌ها به دلیل ضعف عضلات جایگاه خود را از دست داده و زیر پوست تجمع پیدا می‌کنند. یکی از مؤثرترین روش‌های درمان چربی‌های موضعی، تاباندن امواج رادیویی به سلول‌های چربی است.

تأثیر امواج رادیویی بر روی سلول‌های چربی

این روش با استفاده از دستگاه های رادیو فرکوئنسی انجام می شود.در این تکنیک با استفاده از طول موج مشخصی از امواج رادیویی، سلول‌های چربی گرم شده و از بین می‌روند. این گرما کاملاً کنترل شده بوده و بدون هیچ صدمه‌ای، از لایه‌های بیرونی پوست عبور کرده و به داخل سلول‌های چربی در لایه‌های زیرین نفوذ می‌کند. بعد از انهدام سلول‌های چربی، چربی آزاد شده به تدریج به وسیله عروق لنفاوی از طریق دستگاه گوارش دفع می‌شود.

تأثیر و عملکرد دستگاه

حین انجام درمان با استفاده از دستگاه احساس گرم شدن و درد بسیار خفیف، طبیعی است که بعد از چند دقیقه نیز از بین می‌رود. خشک شدن پوست و قرمزی ناحیه تحت درمان ممکن است تا روز بعد ادامه داشته باشد. در این صورت می‌توان از کرم‌های مرطوب کننده طبیعی استفاده کرد. این روش درمانی کاملاً غیر تهاجمی است و بعد از انجام آن، فرد نیاز به استراحت نداشته و می‌تواند بلافاصله به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهد. به طور معمول، نتیجه کار بلافاصله قابل مشاهده نیست اما بعد از یک هفته می‌توان به خوبی تفاوت را مشاهده کرد. به تدریج و با دفع چربی‌ها، پوست جمع می‌شود و نتیجه دلخواه بعد از چند هفته قابل دستیابی خواهد بود.

یکی دیگر از روش‌های درمان چربی‌های تجمع یافته در بخش‌های مختلف بدن، استفاده از دستگاه اولتراسوند است. بکارگیری امواج فراصوت با طول موج مشخص باعث تحریک شدید سلول‌های چربی و در نتیجه شکسته شدن آن‌ها می‌شود. چربی‌ها که به صورت مایع در آمده‌اند به وسیله عروق لنفاوی از طریق دستگاه گوارش دفع می‌شوند. این روش برای برطرف کردن چربی‌های موضعی نه چندان وسیع مانند کناره‌های زانو، داخل ران، بازوها و پشت کمر مناسب است.

علمکرد دستگاه اولتراسوند

در این تکنیک، امواج فراصوت با طول موج‌های بسیار پایین به ناحیه مورد نظر ارسال می‌شوند. از آنجا که فرکانس‌های ارسالی قابل کنترل هستند، دستگاه به خوبی می‌تواند بافت چربی را از سایر بافت‌ها تشخیص دهد و به این ترتیب تنها سلول‌های چربی ناخواسته مورد هدف قرار گیرند. پس از نفوذ امواج اولتراسوند به سلول‌های چربی، این بافت‌های مقاوم به قطعات بسیار کوچک تبدیل می‌شوند. در اثر این فعل و انفعالات حباب‌هایی در بافت به وجود می‌آیند که همان قطعات کوچک چربی را به چربی مایع تبدیل می‌کنند. این مایع به تدریج توسط عروق لنفاوی به وسیله دستگاه گوارش از بدن خارج شده و در نتیجه کاهش سایز در محل قابل مشاهده خواهد بود. در هر جلسه درمان حدود 10-3 سانتیمتر از قطر چربی‌های بدن کم می‌شود و نتیجه کار حتی بلافاصله بعد از عمل نیز قابل مشاهده است. به علاوه در طول چند هفته بعد، بسته به مقاومت چربی‌های ناحیه مورد نظر، کاهش سایز همچنان ادامه خواهد داشت. به منظور حصول نتیجه دلخواه معمولاً چند بار استفاده از اولتراسوند در فواصل زمانی مشخص توصیه می‌شود.

لیپوساکشن روشی است که با استفاده از آن بافت چربی که به طور موضعی در یک مکان جمع شده، خارج می شود. در این شرایط لزومی ندارد افراد حتما چاق باشند، بلکه گاهی با یک وزن ایده آل هم امکان تجمع بافت چربی در یک نقطه از بدن وجود دارد. چربی که با رژیم و ورزش هم رفع نشده و منجر به افزایش سایز لباس می شود، در همین گروه قرار می گیرد. روش اولتراسونیک برای از بین بردن دائمی چربی های موضعی و در نقاط مختلف بدن به کار می رود. به کمک امواج ماورای صوت می توان در خانم ها و آقایان چربی های اضافی پهلو، شکم، پشت، ران، غبغب، سینه آقایان و … را خارج کرد.

کاملا بصورت سرپایی و بدون بیهوشی

این روش بسیار کم خطر می باشد و تحت بی حسی موضعی انجام می شود در نتیجه عوارض بیهوشی را نیز برای فرد به همراه ندارد .بعد از انجام لاغری ران با لیپوماتیک به سرعت و بعد از گذشت 24 ساعت فرد می تواند به فعالیت های روزانه خود باز گردد .یکی از مزایای لیپوماتیک این می باشد که خطر آمبولی در بیماران را به حداقل رسانده. از دیگر مزایای لیپوماتیک می توان گفت که این عمل نتها باعث شل شدن و افتادگی پوست نمی شود بلکه به سفت تر شدن پوست شما کمک خواهد کرد .