کاشت مو به روش های مختلف

باور عام بر این است که نقص جریان خون در پوست سر، کمبود ویتامین، شوره سر و یا حتی استفاده بیش از اندازه از کلاه در نهایت به طاسی منتهی می‌شود. در حقیقت تأثیر هیچ یک از این موارد بر روی ریزش مو در علم پزشکی ثابت نشده است. به طور کلی، ریزش مو با فاکتورهای زیر رابطه مستقیم دارد:

کاشت مو - کاشی ریش - تقویت موی سر

  • – سن
  • – تغییرات هورمونی
  • – زمینه ارثی

همچنین هر چه ریزش مو در سنین پایین‌تر شروع شود، میزان طاسی در آینده شدیدتر خواهد بود.

پیوند مو یکی از روش‌های کاملاً مؤثر برای مبارزه با طاسی است. کاشت و یا پیوند مو عبارت از برداشت گرافت‌های پوستی کوچک حاوی ریشه مو از قسمت اهداء کننده (بانک مو) به قسمت‌های بدون مو و یا کم مو است.

برداشتن گرافت‌های حاوی فولیکول‌های مو با بکارگیری دو تکنیک Follicular Unit Hair Transplantation یا FUT و Follicular Isolation Technique یا FIT انجام می‌شود. با توجه به اینکه گرافت‌های حاوی فولیکول‌های مو در هر ناحیه‌ای از پوست قابلیت رشد دارند می‌توان عمل پیوند را به راحتی در بخش‌های مختلف بدن از جمله ابرو، ریش و سبیل نیز انجام داد. به علاوه موهای جدید نیاز به مراقبت خاصی نداشته و مانند موهای دیگر رشد می‌کنند و حالت می‌گیرند. مویی که توسط این روش‌ها پیوند زده می‌شود، دائمی است، نمی‌ریزد و به هیچ روش نگهداری خاصی نیاز ندارد
.

مراحل انجام کاشت مو

درکاشت مو طبیعی، واحد های فولیکولی مو از ناحیه اهدا کننده مو که اغلب موی پشت سر است جدا می شود و به ناحیه دریافت کننده (ناحیه طاس سر) انتقال داده می شود. این واحدهای فولیکولی طبیعی هستند و در صورتی که به درستی کاشت شوند، رشد طبیعی مو درناحیه طاس سر اتفاق می افتد.

برای انجام پیوند مو باید رشد موهای فرد در قسمت پشت و کناره‌های سر طبیعی باشد چرا که این نواحی، همان بخش‌های اهداء کننده هستند. قسمت‌های اهداء کننده، بخش‌هایی از سر هستند که گرافت‌ها از آنجا برداشته می‌شوند. فاکتورهایی مانند رنگ، جنس و حتی حالت مو در نتیجه نهایی پیوند مو تأثیر مستقیم ندارند.روش‌های مختلفی برای پیوند مو وجود دارد که گاهی برای رسیدن به نتیجه مطلوب، از دو یا چند تکنیک به صورت همزمان استفاده می‌شود.با وجود اینکه امروزه عمل پیوند مو پیشرفت بسیار زیادی کرده است اما همچنان برای افراد مختلف، محدودیت‌هایی وجود دارد. به عنوان مثال برای شخصی که موهای ضعیف و بسیار کم پشت دارد، پیوند مو گزینه مناسبی نخواهد بود.پیش از تصمیم‌گیری برای انجام عمل پیوند مو بهتر است به طور جدی درباره انتظارات و توقعاتی که دارید، فکر کنید. مشورت با متخصصین کاشت مو راه حل مناسبی برای رسیدن به پاسخ تمام سؤالات شما خواهد بود.

موها به صورت دسته ای برداشته شده و در محل مورد نیاز با استفاده از ایجاد سوراخ هایی در پوست سر، کاشته می شود. امروزه این روش به دلیل ایجاد نمای مصنوعی (معروف به نمای عروسکی) کاربرد چندانی ندارد.

برداشت مو با یک نوار کوچک از ناحیه پشت سر که معمولا تحت بی حسی موضعی انجام شده و حاوی 1500 تا 2500 گرافت که حاوی 7000 تا 9000 تار مو می باشد و سپس محل عمل به ظرافت ترمیم شده و چون خط برداشت در مسیر رویش موها بوده معمولا محل ترمیم دیده نمی شود. سپس توسط تیم جراحی زیر میکروسکوپ گرافت های فولیکول های مو بصورت واحد های یک، دو و یا سه تایی جدا و آماده جهت کاشت می شود. در این روش معمولا نیاز به تراشیدن کل موهای سر فرد نبوده و فقط ناحیه ای که جهت برداشت و کاشت لازم است کوتاه می شود و سپس فولیکول های آماده شده تک تک و خیلی منظم طبق طرح از قبل تعیین شده کاشته می شود. از دیگر ویژگی های این روش سرعت عمل پیوند در طی سه تا پنج ساعت می باشد.در حال حاضر FUT مطمئن ترین و قطعی ترین روش کاشت مو در دنیا بوده و تا 97 % استفاده کنندگان از این روش به نتیجه دلخواه رسیده اند.

بوسیله پانچ از ناحیه بانک مو، که معمولاً از پشت سر و بالای گوشها انتخاب می شود ،عمل برداشت انجام شده مجدداً بوسیله پانچ یا slit پیوند داده می شود. بطور تقریبی بسته به نیاز شخص از هر 3 الی 5 واحد فولیکولی موجود در بانک مو یکی خارج می شود، از برخی جهات روش کاشت موی FTT مانند روش FUT است، یعنی با بوجود آوردن شکاف های ریز این گرافت ها کاشته می شوند، لازم بذکر است این تکنیک به تنهائی (در روش غیر ترکیبی) معمولاًدر افرادی توصیه می شود که ناحیه کاشت موی محدود و کوچکی دارند و یا کاشت مو در قسمتهای محدودی مثل ابرو ، صورت و محل زخمهای قدیمی باشد.

نکته مهم قبل از کاشت مو

کاشت و پیوند مو این روزها با چند روش انجام می شود، که اغلب آن ها بسیار مطمئن هستند و تا به حال نیز نتایج خوبی دیده شده است و اکثر بیماران از انجام آن رضایت داشته اند. هرچند این عمل بسیار ساده و بی خطر است اما رعایت کامل نکات ایمنی و تخصص پزشک برای حفظ سلامت بیمار و به دست آمدن نتیجه مطلوب ضروری است، همچنین به دلیل حساسیت زیاد این عمل لازم است به طور تیمی انجام شود.

بنابراین اگر شما هم داوطلب پیوند مو هستید، نخستین گام مهم یافتن یک جراح باتجربه است تا در قبال صرف وقت و هزینه جراحی بتوانید به نتیجه رضایت بخش برسید و همچنین لازم است که خودتان نیز اطلاعات بیشتری درباره پیوند مو بدانید. این روزها 2 روش FUTو FITجزو رایج ترین روش های کاشت مو هستند که با مشورت پزشک خود می توانید مناسب ترین را انتخاب کنید، در واقع فولیکول های مو را به صورت تک تک و با همان حالت طبیعی می کارند، موهای کاشته شده همانند موهای طبیعی رشد خواهند کرد.