صفحه اصلی/خدمات/لیزر/ليزر ضايعات تيره (پيگمانته) پوست، كك مك

ليزر ضايعات تيره (پيگمانته) پوست، كك مك

ضایعات پیگمانته پوست، در واقع تغییر رنگ رنگدانه‌های پوستی هستند که به اشکال مختلف مانند خال، کک و مک و یا لکه ظاهر می‌شوند. اگر بدن بیش از اندازه ملانین تولید کند، پوست تیره‌تر می‌شود. بارداری، بیماری آدیسون و قرار گرفتن در معرض آفتاب نیز رنگ پوست را تیره‌تر می‌کند. بالعکس در صورتی که بدن میزان کمی ملانین تولید کند، پوست روشن‌تر خواهد شد. در این ضایعات، سلول‌های سازنده ملانین که همان رنگدانه پوست هستند، آسیب دیده و یا تخریب می‌شوند. این امر در تولید ملانین اختلال ایجاد کرده و باعث بروز عوارض مختلف می‌گردد.

ليزر ضايعات تيره - پيگمانته - پوست، كك مك

درمان انواع ضایعات پوستی

برای درمان انواع ضایعات پوستی از لیزر کمک گرفته می‌شود. امروزه استفاده از لیزر، یکی از سریع‌ترین روش‌های درمانی درماتولوژی محسوب می‌شود. این کار برای انواع پوست با هر رنگی مناسب است. به جز درمان ضایعات پیگمانته پوست، از لیزر در برطرف کردن تاتو و برداشتن خال‌های بزرگ نیز استفاده می‌شود. لیزرهایی که سلول‌های رنگدانه‌ ساز را هدف قرار دهند منجر به پاک شدن ضایعات تیره پوست بدون بر جای گذاشتن اسکار می‌شود.

اين ليزر با بهره گيري از تكنيك پيشرفته Q-Switch بهترين درمان براي ضايعات پيگمانته و انواع لك ها مي باشد. اين ليزر براي درمان و پاك كردن انواع تاتوهاي رنگي، خالهاي تيره مادرزادي و كك و مك مناسب است و قوی ترین نوع از لحاظ قدرت و ایمنی برای پاک کردن این ضایعات محسوب مي شود. تعداد جلسات درماني در اين نوع ليزر بسته به نوع ضايعه و محل آن متفاوت مي باشد. از مزایای کار با این لیزر عدم آسیب رساندن به پوست و پاک کردن رنگ به تنهایی می باشد.

به‌خاطر هدف قرار دادن دقیق رنگدانه‌ها نتایج بسیار جالبی را ارائه کرده است.

اکثر دستگاه‌های لیزر Q-Switch دو طول موج 532 نانومتر و 1064 نانومتر دارد. این طول موج‌ها قابلیت درمان ضایعات مختلف از تاتو گرفته تا خال‌های عمیق را فراهم می‌آورد. طول زمان ارسال پالس در اين ليزر بسیار کوتاه است. بعد از تنظیم طول موج مناسب، دستگاه تنها یک نقطه خاص را هدف قرار می‌دهد. سلول‌های حاوی ملانین در این ناحیه به شدت گرم شده و بدون اینکه بافت‌های دیگر آسیب ببینند، تخریب می‌شوند. ملانین آزاد شده نیز توسط سیستم ایمنی بدن پاکسازی و دفع خواهد شد.

مراقبت‌های پس از لیزرتراپی

بلافاصله بعد از درمان، یک پُماد از ترکیبات اکسید زینک به شما داده می‌شود که باید به طور مرتب و با توجه به دستور پزشک از آن استفاده کنید.
هنگام استحمام از کیسه کشیدن، سابیدن و اعمال فشار بیش از حد به ناحیه درمان پرهیز کنید.
بهتر است شنا کردن، استفاده از سونا، ورزش کردن و انجام فعالیت در فضای باز را به حداقل برسانید.
تا زمان بهبود کامل از کرم مرطوب کننده قوی استفاده کنید.
در طول دوران نقاهت از آفتاب گرفتن و سولاریوم خودداری نمایید.
در صورت لزوم می‌توانید پس از مشورت با پزشک، از کیسه یخ برای کاهش التهاب پوست کمک بگیرید.